WYPRAWA NA LUBOŃ WIELKI Z PRZEWODNIKIEM

przez Kraków | Małopolska | Beskidy

BESKID WYSPOWY

Beskid Wyspowy to jedna z najbardziej charakterystycznych grup górskich, a przede wszystkim bardzo ciekawa krajoznawczo. Składają się na niego izolowane „wyspy” górskie, w których tkwi jego piękno i malowniczość. Zapraszamy na wycieczkę z przewodnikiem na jeden ze szczytów Beskidu Wyspowego – Luboń Wielki (1022 m n.p.m.)

OPIS WYCIECZKILUBOŃ WIELKI – 1022 m n.p.m.

Luboń Wielki to bardzo popularny szczyt w Beskidzie Wyspowym, na który prowadzi kilka szlaków o różnym stopniu trudności. Znajduje się tu jedyne, jak na razie, schronisko w tych górach. Nasza propozycja wycieczki z przewodnikiem beskidzkim wiedzie ŻÓŁTYM SZLAKIEM z Rabki-Zaryte (nazywanym Percią Borkowskiego), który prowadzi przez największe atrakcje tej góry – rezerwat przyrody „Luboń Wielki” z charakterystycznym rumowiskiem skalnym (gołoborzem) zwanym Dziurawe Turnie. Na szczycie pobyt na bardzo ładnym schronisku, przypominającym chatkę Baby Jagi.

Powrót NIEBIESKIM SZLAKIEM do miejscowości Naprawa (znanej przede wszystkim z powieści Jalu Kurka „Grypa szaleje w Naprawie”). Po drodze mijamy górski przysiółek Surówki (inaczej zwane Krzysie) – bardzo malownicza polana z widokami na rozległą panoramę Gorców z Turbaczem w centrum oraz Kudłoń z lewej strony. W dole widoczna Rabka, Ponice, Rdzawka, Raba Niżna, a najdalszej perspektywie Tatry.

TUTAJ MOŻESZ PRZECZYTAĆ WIĘCEJ NA TEMAT SZCZYTU LUBOŃ WIELKI

DANE TECHNICZNE

REJON: Beskid Wyspowy
POCZĄTEK TRASY: Rabka Zaryte
KONIEC TRASY: Naprawa
FORMA: Wycieczka z przewodnikiem beskidzkim na Luboń Wielki
DLA KOGO: dla grup oraz turystów indywidualnych
STOPIEŃ TRUDNOŚCI: ŚREDNI – fragment ścieżki przez gołoborze (rumowisko skalne) stromsze podejście o charakterze wysokogórskim
SUMA WZNIESIEŃ: ok. 470 m
DŁUGOŚĆ TRASY: ok. 11,5 km
CZAS PRZEJŚCIA:  5-6 godz. marszu + czas pobytu na schronisku

PRZEWODNIK BESKIDZKI: PIOTR ROGOZIŃSKI, nr leg. RGB/22/19
ZAMÓWIENIE PRZEWODNIKA: piotr@viacracovia.pl lub kom.609 787 122